10 jel, hogy alul vagy fizetve: Hogyan ismerd fel és mit tehetsz ellene?

10 jel, hogy
alul vagy fizetve:
Hogyan ismerd fel és mit tehetsz ellene?

A dolgozók világában talán nincs is annál frusztrálóbb érzés, mint az, amikor úgy érzed, hogy nem vagy eléggé megfizetve a munkádért. A fizetésed nemcsak az anyagi biztonságod alapköve, hanem egyfajta elismerése is annak a kemény munkának, amit a munkahelyeden nyújtasz. Ha úgy érzed, hogy a jövedelmed nem tükrözi a befektetett energiádat és tehetségedet, akkor érdemes lehet átgondolni, hogy valóban megfelelően értékelik-e az erőfeszítéseidet. Cikkünkben bemutatjuk azokat a jeleket, amikre érdemes odafigyelned, illetve tippeket adunk arra, hogyan javíthatsz ezen a kényes helyzeten.

1. Jel: Tudomásodra jut, hogy István a szomszédos cégnél kétszer annyit keres ugyanabban a pozícióban, mint te

Az egyik legnyilvánvalóbb jele annak, hogy alul vagy fizetve, ha a fizetésed alacsonyabb a szakmádban látott átlagnál. Érdemes rendszeresen utánanézni a piaci béreknek, ezt megteheted például álláskereső portálokon, vagy különböző online adatbázisokban. Ha azt látod, hogy a hasonló pozícióban dolgozók jelentősen többet keresnek nálad, akkor valószínűleg alulértékelik a teljesítményedet.

2. Jel: „Béremelés? Hát, talán majd jövőre.” – hangzik el minden évben a mondat, de legbelül tudod, hogy hiába vársz.

Évek óta ugyanolyan szinten stagnál a béred, miközben azt látod, hogy a vállalat egyre csak növekszik és profitál? Az infláció és a megélhetési költségek miatt fontos, hogy a fizetésed lépést tartson ezekkel a változásokkal. Egy igazán stabil vállalatnak időnként meg kell emelnie a béreket ahhoz, hogy megtartsa a tehetséges dolgozóit.

3. Jel: Hatalmas rajtad a nyomás, de a fizetésed nem ezt tükrözi

Ha egyre több feladattal kell szembenézned, miközben a felelősséged is folyamatosan nő anélkül, hogy ezt pénzbeli elismerés követné, ez egyértelmű jele lehet annak, hogy alul vagy fizetve. Az új feladatkörök és a megnövekedett terhelés mindenképpen indokolja, hogy magasabb bérben részesülj.

4. Jel: Erzsike, az új kolléganő véletlenül kikotyogja mennyivel többet keres nálad

Ha azonos, vagy hasonló pozícióban dolgozó kollégák magasabb fizetést kapnak, az bárki számára bosszantó lehet. Ez általában olyankor szokott előfordulni, amikor az újonnan felvett alkalmazottak magasabb kezdő bérben részesülnek, mint amit a hosszabb ideje ott dolgozók kapnak.

BÓNUSZ! Töltsd le ingyenes csekklistánkat, amely segít, hogy jobban átgondolhasd a jelenlegi helyzeted és valóban felismerd, ha alul vagy fizetve.

5. Jel: A lelkedet is kiteszed a cégért, de mintha észre sem venné senki

Keményen dolgozol, kitűnő eredményeket érsz el, ám a fizetéseden ez meg sem látszik? Sajnos ez azt jelezheti, hogy nem kapod meg, ami valóban járna neked. A vállalat sikereihez való hozzájárulás egy olyan tényező, aminek mindenképp meg kellene mutatkoznia a bankszámládra érkező utalásban is.

6. Jel: Nem kapsz bónuszokat, jutalmakat

A különböző extra juttatások egyre több vállalatnál már alapvető részét képezik a kompenzációs csomagnak. Ha a cégednél ez nem jellemző, vagy csak nagyon csekély mértékben, az is aggodalomra adhat okot.

7. Jel: Nélküled döntenek a téged érintő kérdésekben

Ha gyakran tapasztalod, hogy kimaradsz a legfontosabb döntésekből, amelyek közvetlenül befolyásolhatják a munkádat, akkor teljesen jogosan érezheted úgy, hogy nem értékelik eléggé a véleményed. Az alacsony fizetés mellett ez a fajta mellőzés is egy jele lehet annak, hogy nem becsülnek meg kellően.

8. Jel: Egy helyben állsz és úgy érzed, nincs lehetőséged fejlődni

Ideális esetben egy előléptetés nem csak a karriered előrehaladását jelzi, hanem bizony meg kellene mutatkoznia egy magasabb fizetésben is. Ha nem igazán látsz törekvést arra, hogy előrelépési lehetőségeket biztosítsanak neked, akkor gondold át, hogy mennyire érdemes minden energiádat egy ilyen pozícióba fektetni.

9. Jel: A kollégáid inkább elmennek máshová dolgozni

Azt látod, hogy a kollégáid folyamatosan cserélődnek, netán egyik felmondás követi a másikat, miközben újabb és újabb munkatársakkal kell megismerkedned? Ennek a hullámzásnak egy általános munkahelyi elégedetlenség lehet az oka. Ha munkatársaid gyakran váltják egymást, az valószínűleg arra utal, hogy nem részesülnek versenyképes fizetésben és máshol keresnek jobb lehetőségeket.

10 Jel: Folyamatosan motiválatlan vagy

Az alacsony fizetésnél rosszabb aligha történhet egy munkavállalóval. Nem csoda hát, ha te is stresszes vagy! Amennyiben nem érzed magad megbecsülve, úgy előbb-utóbb teljesen elveszíted minden motivációdat és ez akár kiégéshez, depresszióhoz is vezethet. Érdemes átgondolnod, hogy a fizetésed okozza-e ezt a rossz állapotot.

Lássuk mi történik, ha felismerted a helyzetet: sajnos nem fizetnek meg eléggé a munkádért. Mit tehetsz ilyen esetben? Hogyan készülj fel arra, hogy saját érdekeidet képviseld a vezetőség előtt?


Maradj professzionális

Ha megtudtad, hogy alul vagy fizetve, akkor valószínűleg számos negatív érzelmet fogsz átélni. Különösen igaz ez akkor, ha például egy kollégától tudod meg, hogy ugyanazért a munkáért ő magasabb fizetésben részesül. Fontos azonban, hogy megtanuld kontrollálni ezeket az érzelmeket, hogy azok ne befolyásolják a kapcsolataidat a körülötted lévőkkel. Gondolj csak bele, végtére is igazságtalan lenne velük szemben hangot adni a frusztrációdnak, hiszen valószínűleg nem ők tehetnek a helyzetedről.

Kutass és tájékozódj

Szedj össze minden információt, ami a rendelkezésedre áll. Vizsgáld meg az országos béreket, a pozíciódhoz tartozó átlag fizetéseket. Ez segít, hogy alaposabban tudj érvelni, amikor fizetésemelést kérsz majd.

Legyél tisztában munkád valódi értékével

Gyűjtsd össze az elért eredményeidet, hozzájárulásaidat a cég sikeréhez. Mindent, ami csak eszedbe jut és ami bizonyíthatja a munkád értékét. Akár egy részletes bemutatóval is készülhetsz, amelyben pontról pontra levezeted az eddig elért sikereidet.

Állj ki magadért

Ne félj fizetésemelést kérni! Amikor a főnököddel szeretnél beszélni, mindig jelezd neki előre, hogy a bérezéseddel kapcsolatban keresed. Így mindketten sokkal felkészültebben, nyitottabban érkezhettek a megbeszélésre.

Keresd a fejlődési lehetőségeket

Legyél proaktív és jelezd, ha valami új dologban szeretnél részt venni. Ha teheted, fejleszd a szükséges képességeidet és mutasd meg, hogy készen állsz nagyobb felelősséget igénylő feladatok elvégzésére is. Folyamatosan képezd magad, vegyél részt szakmai tréningeken, tanfolyamokon, és szerezd meg azokat a készségeket, amelyekkel növelheted az értéked a munkaadók szemében. Az új képességek elsajátítása nemcsak a jelenlegi munkakörödben lehet előnyös, hanem új, jobban fizető lehetőségeket is megnyithat előtted.

Építsd a kapcsolataidat

Rendkívül fontos lehet, hogy ápold a szakmai hálózatodat. Ezek a kapcsolatok segíthetnek új lehetőségek felfedezésében, értékes információk megszerzésében, vagy akár új álláslehetőségek is rád találhatnak így. Ha módodban áll, érdemes részt venned különböző szakmai rendezvényeken, konferenciákon, illetve ne feledkezzünk meg a közösségi média erejéről sem! Igazán hasznos lehet például egy LinkedIn profil létrehozása.

Kérj visszajelzést

Rendszeresen kérj visszajelzést a munkáddal kapcsolatban vezetőidtől és kollégáidtól. A konstruktív kritika segíthet, hogy felismerd azokat a területeket, ahol esetleg még fejlődésre van szükséged, illetve megerősíthet abban, hogy jó úton jársz. Ráadásul a visszajelzések alapján könnyebben tudsz majd érvelni, amikor fizetésemelést kérsz, hiszen pontosabban látod, hogyan járulsz hozzá a csapat és a vállalat sikeréhez.

Állíts fel egyértelmű célokat és ne add fel

Az egyértelmű célok kitűzése segíthet abban, hogy munkád során fókuszált és motivált maradj. Tűzz ki rövid és hosszú távú célokat a karrieredben, és dolgozz azok eléréséért. Amikor elérsz egy fontos mérföldkövet, érdemes felülvizsgálni a fizetési struktúrát és szükség esetén fizetésemelést kérni.

Vizsgáld meg a juttatási csomagot

A fizetés mellett a juttatási csomag is fontos része a kompenzációdnak. Nézd meg alaposan, hogy milyen egyéb juttatásokban részesülsz (például SZÉP-kártya, egészségpénztár, nyugdíjpénztár, céges ajándékok, stb.). Ha úgy érzed, hogy ezek nem megfelelőek számodra, érdemes erről is tárgyalni a munkaadóval. Egy átfogó és versenyképes juttatási csomag javíthatja az általános elégedettségedet, még ha a fizetés nem is változik jelentősen.

Nézz körül az álláslehetőségek között

Ha úgy érzed, hogy a jelenlegi munkahelyed nem fogja tudni megadni neked azt a kompenzációt, amit valójában megérdemelsz, akkor érdemes lehet új lehetőségeket feltérképezni. Ne félj új állás után nézni, ahol nagyobb megbecsülésben részesülhetsz, és még fejlődési lehetőségeket is kínálnak.

Az, hogy alul vagy fizetve, nem csak a bankszámládon érződik, hanem bizony a munkahelyi elégedettségedre és motivációdra is hatással van. Fontos, hogy felismerd a jeleket, és bátran lépj, ha úgy érzed, hogy a jelenlegi helyzeted nem tükrözi a munkád értékét. A megfelelő tájékozódással, önérvényesítéssel és proaktivitással elérheted, hogy méltó elismerésben részesülj, és elérd pénzügyi, valamint szakmai céljaidat. Hiszen mindannyiunk célja az, hogy olyan munkakörnyezetben dolgozhassunk, ahol megbecsülnek minket és motiváltan, lelkesedéssel végezhessük a munkánkat.

Ne feledd, hogy te magad vagy a legjobb szószólód! Ha hiszel magadban és a képességeidben, akkor elérheted a megfelelő elismerést. Bátorítsd magad, lépj a tettek mezejére, és építsd a karrieredet olyan szintre, amilyenre mindig is vágytál!

Még mindig nem vagy biztos benne, hogy több fizetés járna-e neked? Próbáld ki a Karrier Fit Kalkulátort! Add meg, hogy mit dolgozol jelenleg, mi pedig megmutatjuk, hogy mennyit keres hazai- és nemzetközi szinten egy hozzád hasonló szakmabeli munkavállaló!

Köszönjük, hogy elolvastad a cikket! Ha érdekesnek találtad, akkor érdemes lehet megnézned ezeket is: