Mesterfogások az állásinterjún: Így érj el többet! 📈


Mesterfogások
az állásinterjún:
Így érj el többet! 📈

Talán mindannyian egyetértünk abban, hogy állásinterjúra készülni soha nem könnyű feladat. A legtöbben görcsbe szorult gyomorral, kérdésekkel és kételyekkel tele vágunk neki a megmérettetésnek. Mi lenne, ha azt mondanánk, hogy néhány egyszerű trükk és egy kis előre megfontolt stratégia segítségével viszont mindez a múlté lehet? Létezik pár tanács, amit ha igyekszel a legjobb tudásod szerint megfogadni, akkor nemcsak átvészelheted, hanem egyenesen élvezetessé is teheted az interjút. Hiszen mindannyian egyetlen céllal vágunk neki az álláskeresésnek: megszerezni a lehető legtesthezállóbb lehetőséget, és jó fizetést kapni érte. Ebben szeretnénk most segítséget nyújtani neked.
Készülj fel előre, hogy ne érjenek túl nagy meglepetések!

1. Teszteld a tudásodat – Először is, mielőtt bármi másba belekezdenél, érdemes feltenned magadnak néhány kérdést: Mennyit tudok a cégről? Ismerem a technológiákat, amiket használnak? Lehet tudni valamit a vállalati kultúráról? Szerencsére ma már tényleg minden csak egy kattintásnyira van tőlünk. Keresd fel a cég hivatalos weboldalát, böngészd át a különböző menüpontokat, és jegyzeteld le az információkat, amik relevánsak lehetnek a Te szempontodból. Ez nemcsak segít, hogy jobban megértsd a cég működését, hanem önbizalmat is ad, ami nagyon jól fog jönni, amikor az interjún beszélgetsz a munkaadóval.

2. Képzeld magad az interjúztató helyébe – A következő kérdés, amit érdemes feltenned magadnak: Hogyan látna engem a HR-es? Próbálj meg a másik szemszögéből gondolkodni, és készíts egy listát azokról a kérdésekről, amiket valószínűleg feltennél magadnak, ha hasonló munkára keresnél valakit. Milyen válaszokat várnál el? Írd le őket, és nézd át párszor, így nem érhet meglepetés.

+1 TIPP: A legalaposabb felkészülés ellenére is előfordulhat, hogy olyan kérdéssel lep meg az interjúztató, amire egyáltalán nem számítasz. Erre érdemes tudatosan felkészülni! Képzeld el a szituációt, amint egy váratlan kérdést szegeznek neked, és gyakorold a reakcióidat. Nagyon fontos, hogy bármennyire ismeretlen és váratlan a kérdés, ne ess pánikba. Nyugodtan kérj egy kis időt a válasz átgondolására, vagy ha szükséges, kérdezz vissza, hogy jobban megértsd a kérdés lényegét. Így időt nyersz, és megmutatod, hogy képes vagy higgadtan és átgondoltan kezelni a váratlan helyzeteket is.

Fontos a stílus! És nem csak az öltözékedet illetően.

1. Egyszerű felsorolás helyett sztorizz – Amikor magunkról kell mesélnünk, hajlamosak vagyunk egyszerű, monoton pontokban válaszolni: Megbízható vagyok, szeretek alkotni, gyorsan tanulok és mindig lelkiismeretesen végzem a munkám. Lehet, hogy mindez teljesen igaz, viszont a HR-es több száz alkalommal hallotta már ugyanezeket a mondatokat, számára ez nem igazán mondja el rólad azt, amire valóban kíváncsi. Lehet, hogy elég lenne ugyan, de ha jobban belegondolsz, ezzel nem igazán emelkedsz ki a többi jelölt közül. Éppen ezért ahelyett, hogy pusztán felsorolnád a tulajdonságaidat, érdemes történetekkel alátámasztani azokat. Például: Gyorsan tanulok. Rendben, de honnan tudod? Mi volt az a konkrét esemény, amikor a nulláról kellett megtanulnod valamit? Bátran használj példákat az eddigi tapasztalásaidból! Meglátod, sokkal gördülékenyebben megy így a beszélgetés, illetve kevesebb teret hagysz arra, hogy olyan kérdésekkel bombázzanak, amik váratlanul érhetnek.

+1 TIPP: Azért itt is fontos, hogy figyelj az egyensúlyra. Ezek a sztorik legyenek rövidek, lényegre törőek. Nem az a cél, hogy húzd az időt, hanem hogy rövid idő alatt minél mélyebben megismerhessenek téged, mint munkavállalót.

2. Kérdezz Te is! – Az, hogy hogyan zárod le az interjút, illetve milyen kérdéseid vannak, sokat elárul rólad. Minden munkáltató értékeli, ha proaktívan részt veszel az interjún, és nem csak egy felesleges rosszként éled meg azt. Íme néhány kérdés, amit érdemes lehet feltenned. Természetesen alakítsd őket a saját pozíciódhoz:

  • Milyen lesz egy átlagos munkanapom?
  • Mik a legfontosabb feladatok, amikkel nap mint nap foglalkozni fogok?
  • Hogyan kaphatok visszajelzést a munkámról?
  • Van rendszeres beszélgetés a teljesítményemről?
  • Milyen kihívásokkal szembesülhetek ebben a pozícióban?
  • Milyen karrierlehetőségek vannak a cégnél? Hogyan tudnék előrelépni a jövőben?
  • Kihez fordulhatok, ha kérdésem vagy észrevételem van?

3. Amiről manapság már muszáj beszélni: A digitális lábnyom – Az online jelenlét legalább annyira fontossá vált, mint az önéletrajz. A HR-szakemberek gyakran utánanéznek a jelölteknek a közösségi médiában, ezért fontos, hogy a digitális lenyomatod is professzionális, vagy legalábbis ne túl kirívó legyen.

Mit ne tegyél a közösségi médiában?

❌ Kerüld a megosztó politikai, vagy vallási tartalmak közlését

❌ Ne írj negatívan a korábbi munkahelyedről, vagy kollégáidról
❌ Ne posztolj túlságosan személyes, kompromittáló képeket, videókat

Végezetül pedig beszéljünk arról, ami talán minden munkavállaló számára a legfontosabb: Hogyan érhetsz el többet pénzügyileg?

 

1. Legyél tisztában a saját- és a munkád értékével! – Az interjú előtt mindenképpen nézz utána a jelenlegi béreknek. Keress rá, hogy a pozíció, amit megpályáztál, mennyit is ér ma a munkaerőpiacon. Használj bérkalkulátorokat, vagy kérdezz meg másokat a szakmádban, hogy kb. milyen fizetési tartományra számíthatsz. Így nemcsak a saját helyzetedet látod majd tisztábban, de magabiztosabban érvényesítheted az akaratodat is.

1. Azt javasoljuk, hogy mindig légy határozott, ugyanakkor rugalmas – Tegyük fel, hogy az interjú azon pontjára jutottál, ahol a fizetésedről kérdeznek. Ha alaposan felkészültél, akkor fejben már meg kell lennie egy minimum összegnek, amit hajlandó lennél elfogadni. Első körben kezdhetsz egy ennél valamivel magasabb összeggel, ezzel teret adva a tárgyalásnak. Látni fogod, hogy mennyire nyitottak az elképzelésedre, de érdemes külön rákérdezned az extra juttatásokra is, úgy mint pl. cafeteria, egészségpénztár, munkába járási támogatás, céges üdülés, stb.

Íme néhány konkrét példa, ami segíthet felkészülni a fizetés kérdésére:


Bár 100%-ban felkészülni egy állásinterjúra szinte lehetetlen küldetés, mégis fontos, hogy tegyél meg mindent a siker érdekében és ne hagyd magad “kibillenteni”. Gondolj az interjúra úgy, mint a partnerség legelső lépésére közted és a cég között. Nem szerencsés, ha az interjú csupán a képességeidről szól, miközben te magad ugyanúgy tele vagy kérdőjelekkel és bizonytalansággal a vállalat irányába. Épp ugyanannyira fontos az is, hogy a cég és a pozíció mennyire illeszkedik az elképzeléseidhez, mennyire tudják ők hosszú távon a Te javadat szolgálni. Az interjú egy kétirányú párbeszéd, nem szabad, hogy csupán egyoldalú legyen. Ha pedig a fizetési tárgyalásra kerül sor, ne félj kiállni a valódi értékeid mellett – hiszen te tudod a legjobban, mennyit érsz!

Köszönjük, hogy elolvastad a cikket! Ha érdekesnek találtad, akkor érdemes lehet megnézned ezeket is: